O prawo i sprawiedliwość
Stowarzyszenia Sędziów “Iustitia” i “Themis” oraz inni sędziowie otrzymali nagrodę “Człowieka Roku Gazety Wyborczej” w kategorii „O prawo i sprawiedliwość”.
Dziennikarka prawna GW Ewa Ivanova wręczając nagrodę:
- Kto miał się wystraszyć, to się wystraszył. Kto miał się ześwinić, to się ześwinił - powiedział sędzia Igor Tuleya. Oni się nie wystraszyli i nie ześwinili. Nie dają się złamać. Walczą o prawo obywateli do rzetelnych i uczciwych procesów. Wierzą w realizację zasad konstytucji i państwa prawa. Nie godzą się na upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości, na ordynarne łamanie prawa. Za swój sprzeciw płacą najwyższą cenę. Władza chce zamknąć im usta, zastrasza ich.
Nagrodę otrzymują Stowarzyszenia Sędziów “Iustitia” i “Themis” oraz inni sędziowie. To organizacje sędziowskie oraz sędziowie, którzy nie godzą się na upolitycznienie sądów i łamanie prawa. Walczą solidarnie o prawa obywatelskie, o prawo obywateli do rzetelnych i uczciwych procesów. Wierzą w realizację zasad Konstytucji i państwo prawa. Podejmują uchwały, organizują akcje edukacyjne.
Sędzia Krystian Markiewicz prezes SSP “Iustitia”:
- Już gdzieś państwa widziałem i to nie była sala sądowa. Jak patrzę na polityków, aktorów, dziennikarzy, osoby z niepełnosprawnościami. Spotykaliśmy się pod sądami przez dwa lata. Wiedzieliśmy, że nie ma niezależności bez solidarności. Ta nagroda jest wszystkich państwa. Nieraz jest taka niewielka granica. Niektórzy mówili, że przesadzamy, że nie będzie tak źle. W Turcji też mówili cztery lata temu, że sędziowie przesadzają. Jeden z kolegów z Turcji siedzi w więzieniu, Też mu mówili, że przesadza. Jeżeli nie będzie wolnych sądów, nie będzie wolności.
…. Proponujemy pakt dla praworządności. Środowisko prawnicze zaczyna od siebie. Podczas Kongresu Prawników Polskich na początku czerwca zaproponujemy założenia aktów prawnych, które będą służyć wzmocnieniu państwa prawa. Lata funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości pod butem Ministerstwa Sprawiedliwości okazały się absolutną klęską. Z badań opinii społecznej wiemy, że Polacy oczekują od nas zagwarantowania niezależności sądów. I my, prawnicy, jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości. Zaproponujemy system profesjonalnego zarządzania sądami, pozbawiony wpływu polityków, który niczym gangrena toczy państwowe instytucje. To rewolucja mieszcząca się w konstytucji. Chcemy okrągłego stołu wokół reformy sądownictwa, która ma być realną zmianą. Potrzebujemy do tego współpracy i zaufania społecznego.
Do debaty nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości powinno się włączyć jak najwięcej instytucji, partii politycznych, mediów. Jeśli wspólnie usiądziemy nad tym, mamy szansę wygrać. Bez przemyślenia, w jaką stronę powinniśmy reformować wymiar sprawiedliwości, oddamy pole tym, którzy gotowi są zainicjować kolejne kryzysy państwa prawa i zmiany rozumieją wyłącznie jako zmiany na stołkach.
Sędzia Beata Morawiec, prezes SS “Themis”:
– Jesteśmy dwoma stowarzyszeniami, ale zrzeszamy tych samych odważnych sędziów, którzy stoją na straży praworządności. Dziękujemy wszystkim obywatelom za wsparcie, które nam dawali. Gdy stowarzyszenia muszą zastąpić Krajową Radę Sądownictwa, nasze wyzwania są większe. Ale efekt tego głosowania jest dowodem na to, że doceniacie państwo nasza działalność.
z relacji na wyborcza.pl