SZKOLENIE W SMARDZEWICACH
W najbliższy weekend, 5 października 2018 roku, spotykamy się w Smardzewicach w Centrum Konferencyjno Rekreacyjnym MOLO przy ul. Klonowej 16. Tematem przewodnim naszego spotkania jest:
„Prawość sędziego w czasach chaosu”.
Uznaliśmy, że w trudnych czasach sporów o kształt wymiaru sprawiedliwości warto zadać sobie pytania podstawowe – co wolno sędziemu, jak sędzia powinien reagować na zagrożenia ustrojowe i jak wytłumaczyć naszą postawę społeczeństwu. Do udziału w tym wydarzeniu zapisało się wielu sędziów z sądów różnych szczebli apelacji łódzkiej. Przyjedzie do nas także kilkoro sędziów z innych okręgów. Są to osoby znane ze swojego zaangażowania w obronę niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Nasze stanowisko wykuwać się będzie w dyskusjach z wybitnymi prawnikami.
Nasze zaproszenie do dyskusji przyjęli:
dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich,
prof. Marcin Matczak Uniwersytet Warszawski,
sędzia Stanisław Zabłocki Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego,
sędzia Beata Morawiec Prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis,
sędzia Krystian Markiewicz Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia,
sędzia Waldemar Żurek członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Themis.
Zaczynamy o godzinie 16:00 krótkimi wystąpieniami zaproszonych gości. Tematy wystąpień są następujące:
dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich:
„Standardy niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”,
sędzia Stanisław Zabłocki Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego:
„Niezależny Sąd Najwyższy filarem niezawisłości sędziowskiej”,
prof. Marcin Matczak Uniwersytet Warszawski:
„Warto być przyzwoitym sędzią”.
Po krótkiej przerwie zmienimy formułę spotkania na panelową. Zależy nam na żywej dyskusji wszystkich zaproszonych gości i uczestników wydarzenia. Myślą przewodnią pierwszego panelu jest:
„Postrzeganie wymiaru sprawiedliwości przez społeczeństwo”.
Dyskusję moderować będzie sędzia Grzegorz Gała. Nie zabraknie odniesień do przeszłości, bo warto zastanowić się nad tym, jak ewoluowało postrzeganie wymiaru sprawiedliwości na przestrzeni lat. Na tej podstawie można ocenić stan dzisiejszy i zastanawiać się, co robić, aby wymiar sprawiedliwości postrzegany był jako gwarancja przestrzegania praw obywatelskich.
Kolejny panel dyskusyjny zatytułowaliśmy:
„Dylematy sędziego w trudnych czasach”.
Panel ten poprowadzą w charakterze moderatorów sędziowie Katarzyna Sójta i Bartosz Kasielski. Temat dyskusji wiele tłumaczy, bo przecież dylematów nie brakuje. Awans zawodowy, kariera administracyjna w sądownictwie i wiele innych zagadnień, na które kiedyś patrzyliśmy tylko przez pryzmat czytelności reguł konkurencji, własnych ambicji i możliwości, teraz stały się wyzwaniami. Pojawiło się nieznane wcześniej ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności za udział w procedurach ustrojowo co najmniej wątpliwych.
Nasze piątkowe spotkanie zakończy się o godz. 20:00. Wydarzenie nie ma charakteru otwartego. Zorganizowane jest dla osób wpisanych na listę uczestników. Listę tę możemy jeszcze uzupełnić (ilość miejsc jest ograniczona). Dlatego, jeśli wśród naszych czytelników są osoby chętne do wzięcia udziału w piątkowym spotkaniu, prosimy o zgłoszenie się do organizatora na adres mailowy: administrator@sedziowielodzcy.pl
Liczymy na otwartą i inspirującą dyskusję. Do zobaczenia w Smardzewicach!