Twój oSĄD
Fundacja “Łódzka Arka Demokracji” zaprasza sędziów i pracowników sądów do włączenia się w wakacyjny program edukacyjny “Twój oSĄD”. Jest to inicjatywa wspierana przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski. Celem jest, aby w luźnej atmosferze podyskutować o kulisach pracy sędziego i urzędników sądowych. Wyjaśnić kto to jest ławnik, asesor, referendarz. Jakie są ograniczenia związane z pracą w sądzie. Co w pracy sądów można uprościć. Jakie sprawy mogłyby być rozpoznawane poza sądami itp. itd. Wszystko o co organizatorom i uczestnikom tych spotkań przyjdzie do głowy zapytać. Inicjatywa ma charakter edukacyjny. W czasie spotkań nie będą udzielane porady prawne.
Pierwsze inauguracyjne spotkanie odbędzie się w czwartek 27 czerwca 2019 r. w godzinach 18:30 – 20:00 w pubie 6. dzielnica, Łódź, ul. Piotrkowska 102. Jako prelegenci wystąpią: sędzia Katarzyna Kamińska-Krawczyk i sędzia Grzegorz Gała oraz starszy sekretarz sądowy Aneta Fencka. Kolejne, około półtoragodzinne spotkania odbywać się będą w lipcowe i sierpniowe niedziele. Trzy planowane są: w Zgierzu, Pabianicach i Aleksandrowie Łódzkim, a pięć plenerowo w różnych dzielnicach Łodzi. Zgodnie z informacją przekazaną pocztą służbową, fundacja poinformowała o swojej inicjatywie władze Sądu Okręgowego w Łodzi. Udział w akcji poza godzinami pracy nie wymaga więc występowania o zgodę Prezesa czy Dyrektora Sądu.
Namawiam serdecznie do przyłączenia się! Wszystkie osoby zainteresowane zapraszam na spotkanie inauguracyjne w czwartek 27 czerwca (pub 6. dzielnica ul. Piotrkowska 102 godz. 18.30). Będzie to okazja, aby wczuć się w klimat wydarzenia oraz zapisać do grafiku kolejnych spotkań. Będziemy też na bieżąco prowadzić relację i podsumowywać akcję na naszej stronie internetowej.
Gorąco solidaryzujemy się i wspieramy wszelkie inicjatywy, które sytuują sądy bliżej ludzi. Mamy nadzieję, że takie działania stopniowo poprawią wskaźniki zaufania obywateli do sądów, a także uodpornią na negatywny PR jaki jest celowo wokół sądów tworzony.
Obawiacie się, że zasięg tych spotkań nie będzie zbyt duży?
Być może tak, ale niech to nas nie zniechęca. Każda, nawet najdłuższa droga, zaczyna się od pierwszego kroku. Do tego część spotkań ma formułę plenerową, aby dotrzeć do odbiorców przypadkowych, spacerowiczów i niespieszących się przechodniów. Zarówno my jak i fundacja będziemy też promować akcję w mediach społecznościowych.
Obawiacie się, że nie macie talentu do wystąpień publicznych i nie będziecie umieli odpowiedzieć na wszystkie pytania?
Jestem dokładnie w takiej sytuacji! Jednak powtarzam sobie - jak nie ja to kto? Mam przecież wieloletnie doświadczenie w przewodniczeniu rozprawom. To też praca z ludźmi, ich emocjami i też często zaskakujące sytuacje. Wcześniej w działalność edukacyjną nie angażowałam się, ale teraz widzę, że walka o wolne sądy, to także walka o zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Tej walki nie wygramy nie wychodząc poza sale rozpraw i nasze gabinety.
Sprawnie działające, niezależne i otwarte dla obywateli sądy to wspólna odpowiedzialność sędziów, urzędników sądowych i organizacji pozarządowych promujących idee demokracji i praworządności.
Dzisiaj nie mamy wyjścia. Musimy się angażować!