Urodziny

Dokładnie rok temu – 21 kwietnia 2018 r. na naszej stronie ukazały się pierwsze teksty. Ich tytuły mówią same za siebie. „Dlaczego piszemy?” „Dlaczego nie wolno nam milczeć?” „Poznajmy się, zrozummy się, polubmy się, działajmy razem!”

Dzisiaj, po pełnym roku funkcjonowania strony, po stronie sukcesów zapisujemy, że nadal regularnie piszemy i jesteśmy aktywni oraz pomimo ogromnego zmęczenia trudną sytuacją, trwamy przy wartościach i postawach, które od początku deklarowaliśmy. Wierzymy, że mamy stałe grono sympatyków i czytelników zarówno pośród łódzkich sędziów, jak i sędziów z innych miast, a także przedstawicieli innych zawodów prawniczych i ludzi spoza branży, którzy z niepokojem śledzą batalię o wolne sądy w Polsce. Nadal uważamy, że głos z wewnątrz środowiska sędziowskiego ma ogromne znaczenie. Jest jak chorągiew wywieszona na oblężonej twierdzy, która symbolizuje, że obrona trwa.

Po stronie porażek …., cóż mieliśmy nadzieję, że uda nam się zmobilizować do aktywnego zabierania głosu na naszej stronie większą liczbę łódzkich sędziów, asesorów, asystentów, referendarzy. Przyznajemy, że odzew w tej kwestii jest znikomy, choć cały czas i także dzisiaj w pierwsze urodziny naszej strony ponawiamy deklarację, że absolutnie nie zależy nam na jednolitości poglądów i każdy głos opublikujemy, nawet jeżeli zostanie podpisany pseudonimem. Wręcz zachęcamy do polemiki z poglądami Redakcji, które mogą wydawać się niektórym zbyt lub za mało radykalne. Zakładamy, że w sprawach zasadniczych zdecydowana większość jest zgodna, natomiast sporo różnic może dotyczyć szczegółów i pojedynczych postaw i sytuacji i tu jest ogromne pole do wymiany poglądów i argumentów. Zwłaszcza, że niestety przeprowadzone zmiany dotykają nas coraz bardziej osobiście i wymagają jednostkowych, coraz trudniejszych wyborów tu i teraz. Warto więc pokazywać i tłumaczyć różne punkty widzenia.

Jak deklarowaliśmy na początku roku 2019, prosimy też o głosy w sprawie sprawności postępowania sądowego z perspektywy praktyków. Obrona niezależności sądów nie oznacza obrony dotychczasowego modelu ich działania, który co wielokrotnie podkreślaliśmy wymaga głębokiej reformy. A debata na jej temat powinna rozpocząć się już dzisiaj, żebyśmy gdy tylko pojawi się szansa na zmianę, byli do niej gotowi.

Największe wzruszenia z pierwszego roku sędziów łódzkich: frekwencja na szkoleniu w Smardzewicach, 104 sędziów ze wspólnym przesłaniem dla Polski na 100-lecie niepodległości, hojność przy Szlachetnej Paczce, upomnienie się o poddanie pod głosowanie wniosku o odroczenie opiniowania kandydatów na marcowym zgromadzeniu okręgowym, błyskawiczna zbiórka na opłacenie faktury za kolejny rok funkcjonowania strony.

Największe wyzwania na kolejny rok: nie dać się zastraszyć, nie dać się skłócić i podzielić, trwać dalej, nie poddawać się.

A największe życzenie ? Aby w kolejne urodziny nie było już tak bojowo i patetycznie. Aby było nudno i normalnie.

Ewa Maciejewska
Ewa Maciejewska
sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi