Międzynarodowy Dzień Demokracji

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Demokracji. Święto zostało ustanowione na mocy rezolucji Sekretarza Generalnego ONZ w 2007 r.

Demokracja to uniwersalna wartość, opierająca się na swobodzie decydowania o kształcie systemów politycznych, gospodarczych i społecznych – takie jest przesłanie święta ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Demokracja jest powszechnie uznawanym ideałem i jest jedną z podstawowych wartości i zasad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Demokracja daje podwaliny dla ochrony i skutecznej realizacji praw człowieka. Dążenie do ideału winno być powszechne lecz czy w dzisiejszym świecie ideały mają prawo być latarnią? Czym jest dążenie do demokracji w ustach satrapów, i demagogów, populistów wszelkiego autoramentu? Pustosłowiem i cynicznym wykorzystaniem zdobyczy wolności. Czy w ustach Aleksandra Łukaszenki lub Xi Jinping pojęcie demokracji, równości i wolności jest tym samym co wypowiedział Jego Świątobliwość Dalajlama odnosząc się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: ,,Demokracja, otwarte społeczeństwo, poszanowanie praw człowieka i równość stają się obecnie wartościami uznawanymi powszechnie na całym świecie. Moim zdaniem istnieje bliski związek pomiędzy wartościami demokratycznymi a fundamentalnymi wartościami ludzkiej dobroci. W krajach demokratycznych obywatele mają większe możliwości wyrażania swoich podstawowych ludzkich właściwości, a tam, gdzie one przeważają, istnieje większa możliwość wzmocnienia demokracji. Co najważniejsze — demokracja stanowi także najpewniejszą podstawę dla zapewnienia światowego pokoju”.

W erze szybkich informacji, wiadomości na paskach w mainstreamowych telewizjach, w erze gdzie news o śmierci trwa tyle ile wypicie kawy a emigrantów nazywa zbędnym złem, pamiętajmy , o tych wszystkich narodach, które uciskane przez satrapów marzą by demokracja i prawa człowieka były też dla nich. Życzmy im prawdy i godności, życzmy demokracji – nie tej , którą wycierają sobie gęby populiści i kłamcy ale tej o której Zbigniew Herbert powiedział : to co jest najpiękniejsze w demokracji, która jest najgorszą formą ustroju, ale jedynie możliwą, to baczne słuchanie mniejszości, nawet trochę wariatów. Oni są potrzebni, żeby inni myśleli logicznie.

Jarosław Konopka
Jarosław Konopka
sędzia Sądu Rejonowego we Włocławku