Międzynarodowy Dzień Demokracji

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Demokracji. Święto zostało ustanowione na mocy rezolucji Sekretarza Generalnego ONZ w 2007 r.

Demokracja to uniwersalna wartość, opierająca się na swobodzie decydowania o kształcie systemów politycznych, gospodarczych i społecznych – takie jest przesłanie święta ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Demokracja jest powszechnie uznawanym ideałem i jest jedną z podstawowych wartości i zasad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Demokracja daje podwaliny dla ochrony i skutecznej realizacji praw człowieka. Dążenie do ideału winno być powszechne lecz czy w dzisiejszym świecie ideały mają prawo być latarnią? Czym jest dążenie do demokracji w ustach satrapów, i demagogów, populistów wszelkiego autoramentu? Pustosłowiem i cynicznym wykorzystaniem zdobyczy wolności. Czy w ustach Aleksandra Łukaszenki lub Xi Jinping pojęcie demokracji, równości i wolności jest tym samym co wypowiedział Jego Świątobliwość Dalajlama odnosząc się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: ,,Demokracja, otwarte społeczeństwo, poszanowanie praw człowieka i równość stają się obecnie wartościami uznawanymi powszechnie na całym świecie. Moim zdaniem istnieje bliski związek pomiędzy wartościami demokratycznymi a fundamentalnymi wartościami ludzkiej dobroci. W krajach demokratycznych obywatele mają większe możliwości wyrażania swoich podstawowych ludzkich właściwości, a tam, gdzie one przeważają, istnieje większa możliwość wzmocnienia demokracji. Co najważniejsze — demokracja stanowi także najpewniejszą podstawę dla zapewnienia światowego pokoju”.

W erze szybkich informacji, wiadomości na paskach w mainstreamowych telewizjach, w erze gdzie news o śmierci trwa tyle ile wypicie kawy a emigrantów nazywa zbędnym złem, pamiętajmy , o tych wszystkich narodach, które uciskane przez satrapów marzą by demokracja i prawa człowieka były też dla nich. Życzmy im prawdy i godności, życzmy demokracji – nie tej , którą wycierają sobie gęby populiści i kłamcy ale tej o której Zbigniew Herbert powiedział : to co jest najpiękniejsze w demokracji, która jest najgorszą formą ustroju, ale jedynie możliwą, to baczne słuchanie mniejszości, nawet trochę wariatów. Oni są potrzebni, żeby inni myśleli logicznie.

Jarosław Konopka
sędzia Sądu Rejonowego we Włocławku