Pytania do KRS

Krajowa Rada Sądownictwa

Szanowni Państwo !

Swoje wystąpienie kieruję przede wszystkim do sędziowskich członków KRS, ale oczywiście mam cichą nadzieję, że pozostali członkowie (w tym oczywiście pan minister Z.Ziobro i pani dr. hab. M. Manowska) zapoznają się z jego treścią

Od dłuższego czasu (mam go już od ponad 300 dni całkiem sporo) śledzę wnikliwie i życzliwie Państwa obrady. Oczywiście daleko mi do prawdziwego kronikarza Państwa działalności, jakim niewątpliwie jest kolega Bartłomiej Starosta z SR w Sulęcinie (swoją drogą, czy myśleli Państwo o jakimś honorowym wyróżnieniu dla sędziego Starosty za jego kronikarski trud? Wszak dzięki jego benedyktyńskiej pracy Wasza praca, osiągnięcia i zasługi nie zostaną zapomniane) 

Do napisania do Państwa zainspirował mnie Wasz ostatni jakże ciekawy pomysł. Mam na myśli punktową ocenę kandydatów na sędziów. 

Doniesienia medialne nie pozostawiają wątpliwości, że Państwa pomysł jest wart wprowadzenia w życie. 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8552718,sedziowie-za-100-punktow-krs-kryteria-urzad-sedziego.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&s=08

Nie mam oczywiście żadnych zastrzeżeń do w/w pomysłu. Chciałbym jedynie zwrócić się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie kilku nurtujących mnie kwestii. Jakkolwiek nie zamierzam niepokoić Państwa w najbliższym czasie swoją kandydaturą, ale w interesie publicznym warto, aby było znane Państwo stanowisko na te jakże ważne pytania.

Chodzi mi to, ile dodatkowych punktów, w Państwa przekonaniu, ma szansę uzyskać kandydat:

  1. Spokrewniony z kimś z członków KRS lub pozostający z członkiem KRS w związku małżeńskim lub partnerskim?
  2. Utrzymujący bliską znajomość z Łukaszem Piebiakiem?
  3. Będący członkiem zorganizowanej na facebooku grupy pod roboczą nazwą; “wspieramy rząd Beaty Szydło”?
  4. Wpłacający w trakcie postępowania przed KRS stosowną kwotę na konto partii rządzącej ? 
  5. Chowający togi sędziów w szafach, aby Broń Boże nie zabrali ich na Marsz 1000 Tóg ?
  6. Zachęcający do donoszenia na sędziów, którzy ( o zgrozo !) ośmielają się dyktować protokolantom treśc wyroku ? (tu wszelkich bliższych informacji z chęcią Państwu udzieli pan Prezes SO w Olsztynie, Michał Lasota)
  7. Przenoszący doświadczonych sędziów z 25 i 30 letnim stażem z wydziału karnego do wydziału pracy sądu apelacyjnego z pominięciem sensu, logiki i podstawy prawnej? 
  8. Ignorujący podlegające wykonaniu orzeczenia sądowe ?
  9. Mający większość zaskarżonych wyroków zmienionych bądź uchylonych (ale odznaczający  za to oryginalnymi poglądami)?
  10. Deklarujący otwarcie, że pomysły realizowane przez ministra Zbigniewa Ziobro służą Wymiarowi Sprawiedliwości i wzmacniają niezależność sądów oraz niezawisłość sędziów?

Nie ukrywam, że odpowiedź na w/w pytania pozwoliłaby, nie tylko mnie samemu, ale również wielu innym sędziom, realnie ocenić swoje szanse przed zgłoszeniem się na wolne stanowisko sędziowskie, Racjonalna decyzja w tym przedmiocie, pozwoli nie absorbować Państwa kandydaturami w oczywisty sposób pozbawionych szans na Państwa pozytywną ocenę.

Nieśmiało liczę, że moje wystąpienie trafi na obrady plenarne KRS co byłoby dla mnie wielką satysfakcją i wyróżnieniem. 

 Życzę Państwu wielu kolejnych ciekawych pomysłów i oczywiście dużo zdrowia

Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek SSP “Iustitia”, bezprawne zawieszony w dniu 24.11.2021 r. przez podających się za sędziów SN Konrada Wytrykowskiego i Jacka Wygodę z udającej sąd izby dyscyplinarnej SN (przy współudziale ławnika Jacka Karola Leśniewskiego). 

P.S W razie nadania przez Państwa dalszego biegu moimu wystąpieniu, uprzejmie proszę we wszelkkich komunikatach, oświadczeniach i pismach określać mnie jako “Piotr Gąciarek”, a nie “Piotr G”,

List ten traktuję jako list otwarty, będę wdzięczny za życzliwą odpowiedź.

Piotr Gąciarek
Piotr Gąciarek
sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie