List otwarty sędziego Gąciarka do prokuratorów z Wydziału Spraw Wewnętrznych  Prokuratury Krajowej 

Szanowny Pan Dariusz Barski

Prokurator Krajowy

Szanowne Panie i Panowie  prokuratorzy z Wydziału Spraw Wewnętrznych  Prokuratury Krajowej 

Szanowni Państwo!

Jako sędzia z 20 - letnim stażem, mający od ponad roku nieco więcej wolnegoj czasu, śledzę pilnie wydarzenia związane z Wymiarem Sprawiedliwości i prokuraturą. 

Z prawdziwym zaniepokojeniem i troską przyjąłem wczorajsze (29.11.2022)  orzeczenie Sądu Najwyższego stwierdzające bez ogródek, że wbrew zdaniu Państwa prokuratorów z WSW PK sędzia Igor Tuleya nie tylko nie popełnił przestępstwa, ale wręcz działał w ramach swoich kompetencji. 

Ponieważ ani ja, ani nikt z sędziów nie dopuszcza myśli o intencjonalnym, napędzanym wolą polityczną Prokuratora Generalnego, postawieniu sędziemu Tuleyi absurdalnych zarzutów w złej wierze, zapewne musiało do tego pożałowania godnego incydentu dojść z innych powodów. 

W związku z tym poddaję pod Państwa życzliwą rozwagę propozycję przeprowadzenia przeze mnie cyklu szkoleń dedykowanych personalnie do ogółu prokuratorów z WSW PK, ze szczególnym uwzględnieniem panów prokuratorów Franciszka Michery, Piotra Myszkowca, Czesława Stanisławczyka - w różnym stopniu uczestniczących w sprawach związanych z sędzią Igorem Tuleyą.  Miałbym także wielką prośbę do pana Prokuratora Krajowego o zaproszenie do udziału w szkolenia także, nieobecnego już w WSW PK pana prokuratora Dariusza Ziomka. Wszak bez jego wniosku (który będzie z pewnością przedmiotem wielu analiz w przyszłości i będzie omawiany na wydziałach prawa polskich uniwersytetów) nie doszłoby do  próby zainicjowania postępowania karnego przeciwko sędziemu Tuleyi. I jeszcze pan prokurator Piotr Dąbrowski, który również swoje dołożył w tej sprawie. Starałem się wymienić wszystkich aktualnych i byłych prokuratorów z elitarnego WSW PK zaangażowanych w próbę zrobienia przestępcy z sędziego kontrolującego w trybie określonym w kpk postanowienie prokuratury. 

Co do samego szkolenia. Jako wiodące  tematy widziałbym:

  • Nadrzędna rola sądu nad prokuraturą i dlaczego nie jest możliwa sytuacja odwrotna
  • Wykładnia art. 95b kpk 
  • Niezależność Sądów i niezawisłość sędziów 
  • Faktyczne granice niezależności prokuratora w kontekście woli politycznej ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego 

Czas i miejsce do uzgodnienia. Jestem otwarty na poszerzenie zakresu szkolenia o inne interesujące Państwa zagadnienia. Oczywiście szkolenia chciałbym przeprowadzić działając pro bono dla dobra publicznego jakim niewątpliwie jest podniesienie świadomości prawnej prokuratorów z tak prestiżowej jednostki jak WSW PK. 

Poprzedni Prokurator Krajowy pan Bogdan Święczkowski nie był zainteresowany moją propozycją którą złożyłem po raz pierwszy już w 2020 roku. Wynikało to zapewne z tej przyczyny, że pan ówczesny Prokurator Krajowy nie raz podkreślał, że wie lepiej niż sądy. ,Jak dowiodło wczorajsze orzeczenie SN, moja propozycja edukacyjna nie była pozbawiona podstaw. 

Liczę na życzliwe zainteresowanie. 

Z poważaniem 

Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek SSP “Iustitia” zawieszony w dniu 24.11.2021 roku przez panów PIotra Niedzielaka i Konrada Wytrykowskiego, którym wydawało się, że są sędziami SN i współdziałającego z nimi ławnika Jacka Karola Leśniewskiego.

Piotr Gąciarek
Piotr Gąciarek
sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie