Na tropach myśli zastępcy Radzika

Tak się składa, że mam ostatnio nieco więcej wolnego czasu. W poczuciu obowiązku wobec Czytelników postanowiłem podążyć krętymi ścieżkami poglądów i umysłowości zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego, wiceprezesa SO w Warszawie, neo sędziego SA w Warszawie Przemysława W. Radzika. W tym celu prześledziłem ostatnie wpisy pana Przemka na Twiterze Zajmująca lektura, choć z góry lojalnie uprzedzam, że to nie jest ani łatwe ani przyjemne w czytaniu.

Przeważająca część twórczości pana zastępcy na TT to komunikaty własne lub linki do komunikatów jego kolegów: rzecznika Schaba i zastępcy Lasoty. Chodzi oczywiście o radosne zapowiedzi ścigania coraz to kolejnych sędziów, dla których inaczej niż dla pana Przemka, Zbigniew, Zawsze Mam Racje, Ziobro, ciągle nie jest najwyższym autorytetem prawnym, zaś neo krs wciaż nie jest punktem odniesienia i wyznacznikiem zasad etyki sędziego. Ale są i wpisy naprawdę ciekawe, dużo mówiące o tym, co Przemysławowi W. Radzikowi siedzi w głowie.

Wszyscy którzy w jakiś sposób są zmuszeni śledzić twórczość pana zastępcy Radzika wiedzę, że jest on niezmordowany i zawsze, o każdej porze, w każdym miejscu jest gotów wszcząć najbardziej absurdalne postępowanie wyjaśniające w najbardziej nieprawdopodobnej sprawie. I tak 27 kwietnia 2021 pan Przemek informuje świat, że dzień wcześniej wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zaistniałych 6 kwietnia 2021 r. w Krakowie uchybień godności urzędu przez sędziów sądów powszechnych z Krakowa, polegających na publicznym prezentowaniu budzących zgorszenie i społeczny sprzeciw zachowań podczas akcji szczepień przeciwko chorobie zakaźnej COVID-19 poprzez zaszczepienie się lub usiłowanie zaszczepienia się poza kolejnością z powoływaniem się na pełniony urząd sędziego. Zastępca Radzik nie marnuje swego czasu na wyjaśnienie czy rzeczywiście doszło do niegodnych zachowań, on to wie, musi tylko ustalić szczegóły. Komunikat budził grozę. Nie dość, że sędziowie krakowscy przed sąd co i rusz wychodzą, znieważają choinkę świąteczną i kwestionują kompetencje prezes Dagmary, to jeszcze staruszki z kolejki do szczepień wypychają. Panie Przemku co w sprawie? Już Pan wie? Pytam, bo jak się Pan wygłupił, to może jakieś słowa wyjaśnienia? Przeprosiny sędziów, a krakowskich to już szczególnie?

Pan Przemek jest bardzo wyczulony na wszelkie przejawy krzywdy i niesprawiedliwości, oczywiście chodzi o te krzywdy i nieprawości wyrządzane jemu samemu, a nie sędziom. 11 czerwca 2021 zastępca Radzik oświadcza, że wniósł właśnie prywatny akt oskarżenia przeciwko pełnomocnikowi sędziego Pawła Juszczyszyna, zarzucając mecenasowi Romanowskiemu kłamstwo i donos! Nie będę podejmować się rozstrzygnięcia sporu wrażliwego zastępcy z nieczułym pełnomocnikiem. Zapytam jednak przy okazji o co innego. Panie zastępco Radzik, proszę nam wszystkim wyjaśnić, skąd hejterzy spod znaku KastaWatch wiedzieli o Pańskim zamiarze postawienia zarzutów dyscyplinarnych sędzi Dorocie Zabłudowskiej (w związku z przyjęciem nagrody od Prezydenta Gdańska)? Bo zapowiedzi tego kroku z Pana strony hejterzy opublikowali kilkanaście godzin zanim Pan to uczynił. Śmiało Panie Przemku, chcemy poznać odpowiedź!

18 września 2021 niezmordowany zastępca Radzik:

W Gdańsku partyjny zjazd stowarzyszenia sędziów Iustitia. Pozdrowienia od bratniej organizacji KOD. Maski opadły.

Pisze to człowiek żądający wyjaśnień od byłego przewodniczącego neo krs za udział w imprezie klubów Gazety Polskiej i oklaskiwanie pewnego wówczas szeregowego posła. Pisze to zastępca rzecznika żądający wyjaśnień od prominentnego członka neo krs sędziego Puchalskiego w związku z udziałem w facebookowej grupie zwolenników rządu Beaty Szydło. I wreszcie głosi, to niestrudzony śledczy, wyjaśniający gorliwie, co ma do powiedzenia o Żydach aktywny w mediach, beneficjent obecnego układu politycznego, sędzia Dudzicz.

Panie Radzik, Panie Zastępco, Panie Przemku! Obywatele zrzeszeni w Komitecie Obrony Demokracji, w innych ruchach i organizacjach społecznych i ci w ogóle niezorganizowani, od kilku lat w całej Polsce, przed sądami, a w Warszawie przed SN uparcie domagają się aby nasze, wszystkich obywateli RP, prawo do legalnego i niezależnego sądu z niezawisłym sędzią było respektowane, a nie niszczone przed promotora Pańskiej kariery i jego sojuszników. Jeśli mogę coś poradzić, to na Pana miejscu trzymałbym z całej siły kciuki za powodzenie takich akcji obywatelskich. Bo niezależny i bezstronny sąd może być potrzebny każdemu bez wyjątku, Panu także.

22 października 2021 zastępca Radzik poleca lekturę komunikatu swego szefa, rzecznika Schaba. Neo sędzia SA i prezes SO był łaskaw wyjawić, że będzie ścigał krakowskich sędziów za

Bezprawne działania w postaci publicznego kwestionowania skuteczności powołania Małgorzaty Manowskiej na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego oraz podważania legalności jej wyboru na stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, a w dalszej kolejności na podejmowaniu działań kwestionujących umocowanie konstytucyjnych organów państwa – Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego oraz podżegania sędziów do łamania przepisów prawa m.in. w drodze odmowy orzekania z innymi sędziami, których kandydatury zostały przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, powołaną na podstawie ustawy z 8 grudnia 2017 r., a także na publicznym kwestionowaniu art. 190 ust. 1 Konstytucji określającego zasadę powszechnej mocy obowiązującej i ostatecznego charakteru wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Jak się wydaje obaj panowie (a i zastępca Lasota z pewnością również) są entuzjastycznymi zwolennikami bezprawia wprowadzanego w Wymiarze Sprawiedliwości od momentu uchwalenia ustawy o neo krs z 8 grudnia 2017 roku. Co nawet nie dziwi, skoro są zarazem jednymi z głównych beneficjentów tego systemu.

Czasem nawet ja muszę zgodzić się z przemyśleniami pana Przemka. Oto w dniu 6 grudnia 2021 zastępca Radzik zamieszcza oświadczenie nie-sędziego z nie-sądu, prof. UW Jana Majchrowskiego, w którym ambitny pracownik naukowo-dydaktyczny obwieszcza koniec swojej zabawy (szkoda, że bardzo szkodliwej i kosztownej) w sąd. Swój wpis pan Przemek komentuje: Niedowierzanie, gorycz, żal. Panie Zastępco Radzik, ja też to odczuwam. Czuję gorycz, że inteligentny pracownik naukowy, który prowadził kiedyś naprawdę ciekawe zajęcia dla studentów I roku prawa, postanowił wziąć udział w zamachu na Wymiar Sprawiedliwości i czynnie uczestniczyć w izbiarskim bezprawiu. Czuję żal, że dopiero po 3 latach rezygnuje z tego procederu i niedowierzanie, że nadal nie zrozumiał (chyba) w czym naprawdę brał udział. Jak na uniwersyteckiego profesora nauk prawnych, to naprawdę niepokojące.

W dniu 6 grudnia 2021 zastępca Radzik przeszedł sam siebie. Zamieszcza cytat z Czesława Miłosza:

„(…) Poznałem także plemię Jahu, Co wielbi własne ekskrementy, Żyjący w niewolniczym strachu Donosicielski lud wyklęty.”

W ten sposób pan Przemek komentuje list prezesa SSP „Iustitia” do Szefowej Komisji Europejskiej oraz odpowiedzialnych za praworządność komisarzy Viery Jourovej i Didiera Reyndersa.

W zasadzie można by ten bełkotliwy wpis pana Radzika pominąć milczeniem. Odpowiem krótko.

Nie wiem, co Wy tam w ministerstwie sprawiedliwości, w neokrs, w izbie dyscyplinarnej i okolicach lubicie i wielbicie, ale my sędziowie z Iustitii i nie tylko jesteśmy przywiązani do PRAWA, zasad i wartości.

Niewolniczy strach – to musi być bardzo nieprzyjemne. Ale cóż, gdy duże pieniądze i nienależne awanse zawdzięcza się prezesowi jednej partii, to obawy są zrozumiałe.

Donosicielski lud wyklęty – tak, tak, bez takich prezesów jak Piotr Schab, Dagmara Pawełczyk-Woicka czy Agnieszka Walkowiak izba dyscyplinarna nie mogłaby działać i zawieszać sędziów.

Panie Zastępco Przemysławie! Świat jest pełen zła i niedobrych ludzi. Wszędzie się czają, co i rusz autorytet Pańskiego dobrodzieja podważają. Kwestionują obrany przez Pana i innych sprytnych sędziów model kariery. Póki co wydaje się, że jest Pan górą, ale…

Proszę pamiętać, że ewakuacja może być tyleż śmieszna co żałosna. I to raczej szybciej niż później.

Miłego oglądania!

Okiem Sędziego
Okiem Sędziego
Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem
Przejdź do oryginalnej publikacji