当事人对法院的监督

Jakiś czas temu (https://judge2017.home.blog/2020/02/28/korepetycje-prokuratora-ziomka/) proponowałem panu prokuratorowi Dariuszowi Ziomkowi z Prokuratury Krajowej zorganizowanie dla nas sędziów korepetycji z procedury karnej. Oferowałem nawet zorganizowanie sal na potrzeby tej lekcji. Niestety nie doszło do tego jakże ciekawego wydarzenia.

Jak wiemy, pan prokurator Ziomek chce pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziego Igora Tulei. W ten oto prosty sposób nieznany dotąd szerzej prokurator delegowany do samej Prokuratury Krajowej ma szansę zapisać się trwale w polskiej historii. Niestety niewiele wiemy o naszym bohaterze, nawet jego data urodzenia (jak wynika z treści oświadczenia majątkowego) jest tajna.

11月2日,最高人民检察院检察长张军在京会见美国总检察长联盟代表团。

张军对美国总检察长联盟代表团一行来中国最高检访问表示欢迎,并向客人简要介绍了中国最高检内设业务机构设置和职能、中国法律制度、检察制度以及司法改革情况。张军回答了客人关心的中国检察机关职能发挥、中美两国司法机关交流、信息技术应用等问题,并饶有兴致地以一起正当防卫案件为例,详细介绍了中国刑事案件办理流程和检察机关刑事检察职能;以一起远程视频庭审的盗窃案件为例,简要介绍了认罪认罚从宽制度适用、检察机关科技手段运用情况;以扫黑除恶专项斗争为例,介绍了中国司法机关在中国共产党领导下独立行使职权的制度优势和司法机关之间互相配合、互相制约的工作机制。

https://www.spp.gov.cn/spp/tt/201911/t20191102_437081.shtml

Zapytacie Drodzy Czytelnicy co to jest?

Otóż, skoro prokurator Ziomek nie zechciał podzielić się swoimi doświadczeniami z sędziami, postanowiłem podsunąć panu prokuratorowi pewne przemyślenia, które jak myślę może twórczo rozwinąć i wykorzystać w swojej pracy. Nie tak dawno (02.11.2019), w epoce przed pandemią, podczas spotkania z delegacją prokuratorów amerykańskich ze stanu Utah, Naczelny Prokurator Chińskiej Republiki Ludowej pan Zhang Jun (长张军) przybliżył zasady pracy chińskiej prokuratury. W wyróżnionym przeze mnie fragmencie pan Zhang Jun był łaskaw przedstawić gościom amerykańskim***„zalety instytucjonalne niezależnego sprawowania władzy przez chińskie organy sądowe pod przewodnictwem Komunistycznej Partii Chin oraz działający mechanizm wzajemnej współpracy i wzajemnego ograniczenia między organami sądowymi.”***

Pomyślałem, że ten fragment z wystąpienia pana Zhang Jun może szczególnie zainteresować pana prokuratora Ziomka. Abstrahując bowiem od takich drobiazgów jak:

  • oczywista bezzasadność zarzutów jakie prokurator Ziomek chce postawić sędziemu Tulei
  • oczywista dopuszczalność jawnego odbycia posiedzenia przez sąd
  • kontrolna i nadrzędna nad prokuratorem pozycja i rola sądu
  • gwarantowana konstytucyjnie niezależność sądu i niezawisłość sędziego

poza wszelką wątpliwością jest to, że jawne odbycie posiedzenia przez sąd, któremu przewodniczył Igor Tuleya, a następnie wygłoszenie ustnego uzasadnienia i skierowanie zawiadomienia do prokuratury w związku z rozbieżnymi zeznaniami posłów, musiało bardzo rozgniewać jedną instytucję w naszym kraju. Partię, która rządzi. A przecież, gdyby niepokorny sędzia Tuleya znał zasady panujące w Chinach, wiedziałby dobrze, że niezależność wymiaru sprawiedliwości i swoja własną niezawisłość może doskonale i harmonijnie realizować pod przewodnictwem Partii, a nie wbrew jej interesowi.

W zasadzie, to nie wiem, czy nie wyrządzam przykrości panu prokuratorowi Ziomkowi sugerując między wierszami, że może on nie znać zasad panujących w chińskim wymiarze sprawiedliwości, jeśli tak, to przepraszam.

Panie prokuratorze Ziomek! Bez względu, co państwo z organu podającego się za izbę SN zrobią w sprawie sędziego Tulei, Pan już przeszedł do historii. Oskarżać sędziego za działalność orzeczniczą to nie byle co. Łatwo robić to w Chinach, trudniej nieco w Rosji, ale w Unii Europejskiej, to dopiero jest wyzwanie!

A na koniec prezent ode mnie, taki osobisty, dla prokuratora Ziomka. Zapewne pierwszy raz będzie Pan występował przed izba dyscyplinarną. To może być stresujące. Sam nie wiem jak powinno się zachować przed tym osobliwym gremium. Proszę obejrzeć ten krótki film instruktażowy. Z ręką na sercu nie umiem wskazać, które zachowania prokuratora są w porządku (da), a które nie (niet).

P.S tytuł wpisu: Nadzór partii nad sądem (chiński zapis uproszczony)

Okiem Sędziego
Okiem Sędziego
Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem
Przejdź do oryginalnej publikacji