Podłość

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/warszawa-niepokorni-prokuratorzy-delegowani-do-odleglych-jednostek/6rlezkb

W czasach, gdy politycy obecnie rządzący nie tolerują żadnej niezależnej od ich woli instytucji, a Konstytucję i zapisane w niej zasady traktują jak przepis na ciasto, który można dowolnie i w każdej chwili zmienić, bycie sędzią broniącym otwarcie i twardo praworządności, niezależności sądów i niezawisłości sędziów jest trudne. Bycie prokuratorem sprzeciwiającym się chińsko-rosyjskiej wizji prokuratury pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego jest ekstremalnie trudne i wymaga ponadprzeciętnej odwagi.

Prokuratorzy ze Stowarzyszenia „Lex Super Omnia” zabiegają o prawo do uczciwego wykonywania zawodu w interesie obywateli, a nie w interesie polityków. Dziś płacą za to wysoką cenę.

Delegowanie prokuratorów z miejsca ich stałego zamieszkania do nowych jednostek prokuratury, oddalonych od 180 do 360 km z obowiązkiem podjęcia pracy w nowym miejscu w czasie nie dłuższym niż 48 godzin, jest przemyślaną szykaną, motywowanym politycznie mobbingiem i zwyczajną podłością.

W obliczu zła nie można milczeć. Nie każdy ma duszę i temperament wojownika, ale każdy rozumny i uczciwy człowiek, a już szczególnie prawnik, nie może powiedzieć, że nie rozumie co się dzieje.

Odważnym i niezależnym prokuratorom z LSO winni jesteśmy szacunek, wsparcie i bezwzględną solidarność.

Milczącej większości prokuratorów należy powiedzieć otwarcie: Macie wybór, zawsze jest wybór. Prokurator Rzeczypospolitej to nie to samo co pracownik Zbigniewa Ziobry.

Tym z prokuratorów, którzy w imię dodatków, nagród i wygodnego życia zapomnieli o prawdziwym etosie, trzeba przypomnieć, że bezkarność nie trwa wiecznie, a na poprawę zawsze jest czas.

A Zbigniewowi Ziobrze i Bogdanowi Święczkowskiemu, którzy uważają się za właścicieli polskiej prokuratury musimy wykrzyczeć w twarz: Wasza wizja prokuratury jest wizją bliższą autorytarnych reżimów, a nie wizją prokuratury w demokratycznym państwie Unii Europejskiej.

Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie, nawet gdy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Dla odważnych i niezależnych prokuratorów.

Okiem Sędziego
Okiem Sędziego
Głos przedstawiciela III władzy, sędziego praktyka z kilkunastoletnim doświadczeniem
Przejdź do oryginalnej publikacji