Kartki z konstytucją

Sędziowie z całego kraju wysyłają do Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i rzeczników dyscyplinarnych kartki pocztowe z konstytucją. Pomysł powstał w Szczecinie i polega na przesłaniu mocnego przypomnienia o konieczności przestrzegania tego najważniejszego aktu prawnego, zademonstrowaniu przywiązania do wartości konstytucyjnych, podziękowaniu za ich bronienie lub wprowadzeniu do trwającego sporu o praworządność trochę humoru, satyry i elementu zawstydzenia. Można wykazać się własną inwencją co do tekstu lub skorzystać z klasyków literatury albo bardzo rozkwitłej ostatnio tzw. poezji ludowej. Kartkę przed wysłaniem warto sfotografować, a zdjęcie przesłać na adres mailowy naszej strony. Już dzisiaj w zakładce “Galeria” publikujemy zdjęcia przykładowych kartek od sędziów z całej Polski. Niech posłużą za przykład i inspirację!

Gdyby był odzew, chętnie za tydzień uzupełnimy galerię naszymi łódzkimi pocztówkami. Zapraszamy po odbiór kartek do członków Redakcji. Ich druk został w całości sfinansowany z funduszy własnych sędziów szczecińskich, którzy w zamian prosili jedynie o dobrowolną wpłatę na leczenie swojej koleżanki Władysławy, która przeszła rozległą operację guza trzustki. Jako Sędziowie Łódzcy dokonaliśmy symbolicznej wpłaty 250 zł.

Więc długopisy w dłonie i do dzieła. Konstytucja została wybrana słowem roku 2018. W roku 2019 nie pozwólmy nikomu o niej zapomnieć!

Ewa Maciejewska
Ewa Maciejewska
sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi