Noc Muzeów w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Sąd Okręgowy w Łodzi po raz drugi weźmie udział w Nocy Muzeów. 18 maja 2019 roku w godz. 18.00 – 23.00 będzie można zwiedzić cześć zabytkowego gmachu przy pl. Dąbrowskiego 5 wraz z największą salą rozpraw i pomieszczeniami aresztu. W ramach Nocy Muzeów 2019 odbędą się też: spotkanie z Anną Marią Wesołowska, sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku, wykłady pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęcone historycznym procesom, jakie prowadzono w SO w Łodzi, a także prelekcje sędziów, pracowników SO w Łodzi oraz kuratorów zawodowych okręgu łódzkiego.

Łódzki Sąd Okręgowy w 2017 roku obchodził 100-lecie powstania. Mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5, którą zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono go w latach 1928-1930. W największej sali rozpraw, która znajduje się na pierwszym piętrze, zachowały się liczne elementy oryginalnego wystroju. Prowadzono w niej wiele historycznych procesów, m.in. niemieckich zbrodniarzy wojennych Waltera Pelzhausena i Hansa Biebowa.

Podczas Nocy Muzeów sędziowie i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi przybliżą łodzianom zasady funkcjonowania sądu i bieg postępowania sądowego. Kuratorzy zawodowi okręgu łódzkiego opowiedzą o historii kurateli, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia, i jej miejscu w postępowaniu sądowym. Uczestnicy będą mogli zwiedzić największą salę rozpraw, a policjanci z Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają oskarżonych na rozprawy, pokażą pomieszczenia sądowego aresztu. Przed budynkiem sądu policjanci udostępnią pojazd, którym transportują aresztantów na rozprawy.

W ramach Nocy Muzeów zaplanowano też dwa wykłady pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Godz. 18 – 19 – „Postać Waltera Pelzhausena oraz przebieg jego procesu karnego przeprowadzonego przed Sądem Okręgowym w Łodzi” – dr Jakub Parol, pracownik sekcji edukacyjnej Oddziału Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Godz. 19 – 20 – „Szef getta. Rzecz o banalności zła. Proces Hansa Biebowa w Sądzie Okręgowym w Łodzi w 1947 r.” – Artur Kołodziejczyk, asystent muzealny w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział „Stacja Radegast”

Odwiedzający sąd będą mogli również zapoznać się z wystawą “Proces norymberski - zbrodniarze i ich ofiary”, opracowaną i udostępnioną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W godz. 20:00 – 21:00 odbędzie się spotkanie z SSO Anna Marią Wesołowską, zatytułowane „Jak uchronić się przed konfliktem z prawem?”. Anna Maria Wesołowska orzekała w wydziałach karnych SO w Łodzi. Zasiadała w składach orzekających w wielu najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. Zainicjowała też program edukacji prawnej młodzieży, w ramach którego zapraszała licealistów na sale rozpraw łódzkiego Sądu Okręgowego.

http://www.lodz.so.gov.pl/noc-muzeow-2019-w-sadzie-okregowym-w-lodzi,new,mg,1.html,1008