Półmetek programu "Twój oSąd"

Wakacyjne, plenerowe rozmowy o prawie i sądach już są na półmetku. W każdą niedzielę lipca o godzinie 15. w jednym z łódzkich parków aktywiści z fundacji Łódzka Arka Demokracji rozstawiali charakterystyczny żółty namiot, flagę z logo akcji, stół, drewniane krzesełka, leżaki. Rozdawali przechodniom znaczki i ulotki, zachęcali, aby przystanąć lub usiąść. Grono słuchaczy było zwykle kameralne, ale rozmowa szybko się rozkręcała. Zaplanowane 90 minut mijało nie wiadomo kiedy. Potem trzeba było wszystko zwinąć, przewieźć i zmagazynować do kolejnej niedzieli. Sporo pracy, tym bardziej, że akcja zaplanowana jest jeszcze na cały sierpień. Przed nami: Aleksandrów - 4.08, Zgierz - 11.08 i Pabianice - 25.08. Wszystko idzie jednak bardzo sprawnie. Organizatorzy są niestrudzeni. Należą się im za to ogromne podziękowania, a także za pomysł, za poświęcony czas i za zainteresowanie tematem.

Z naszej - “sądowej” - strony jest łatwiej. Jesteśmy gośćmi i przychodzimy na gotowe. Już w czerwcu zrobiliśmy grafik i podzieliliśmy się terminami. Poświęcenie z naszej strony to zwykle tylko jedno niedzielne popołudnie. Na szczęście ze strony sędziów i pracowników był spory odzew. Fajnie, że dzisiaj do edukacji nie trzeba nas przekonywać. Ja byłam w zespole ze swoją protokolantką. Dajemy radę razem na sali, to i w parku w rozmowach z ludźmi razem raźniej. Proszę też naszych pracowników o wyrozumiałość, jeżeli w tych plenerowych rozmowach zbytnio Was dominujemy. Wasz udział jest bardzo ważny, bo jest żywym świadectwem, że sądy to nie tylko sędziowie oraz, że nawzajem się potrzebujemy i uzupełniamy.

W zakładce “Galeria” prezentujemy grafikę i zdjęcia z dotychczasowych spotkań. Był skwar i deszcz. Można było przyjść pieszo, przyjechać samochodem, rowerem czy nawet quadem. Przyprowadzić rodzinę, przyjaciół, znajomych. W plenerze nawet oponenci sposobu działania sądów okazują się jakby mniej zdeterminowani niż w murach tej niezbyt lubianej instytucji.

Gratulacje dla wszystkich, którzy się zaangażowali! Rozmawiać zawsze warto!

Ewa Maciejewska
Ewa Maciejewska
sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi