Wakacje 2018

W związku z okresem urlopowym informujemy, że przez dwa miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień działalność naszej strony ograniczona zostanie do publikacji nadzwyczajnych, inspirowanych bieżącymi wydarzeniami. W miarę możliwości, będziemy zwłaszcza starać się śledzić proces opiniowania przez KRS kandydatów na wolne stanowiska w naszym okręgu, co może mieć miejsce już na lipcowym posiedzeniu tego organu.

Mamy świadomość, że wakacje 2018, podobnie jak poprzednie to będzie okres bardzo gorący dla wymiaru sprawiedliwości. Jednak spodziewamy się, że bardziej dotyczyć to będzie wymiaru ogólnopolskiego niż lokalnego. Dlatego zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku „Sędziowie łódzcy”, gdzie zamieszczamy linki i komentujemy wszystkie istotne publikacje do aktualnej sytuacji.

Życzymy wszystkim sędziom na wakacje 2018, aby dzięki dobremu wypoczynkowi nabrali fizycznych i psychicznych sił do wyzwań jakie codzienne stawiają przed nami czasy, w których przyszło nam sprawować urząd sędziego. Mamy nadzieję, że podzielacie naszą ocenę, że łódzkie środowisko sędziowskiego jest dzisiaj zjednoczone, prawie jednomyślne, a także zdecydowanie opowiada się po stronie wartości konstytucyjnych.

Nasza aktywność od początku batalii o wolne sądy: to 7 uchwał Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi (uchwała z 7.09.2017, 3 uchwały z 15.01.2018 i 3 uchwały z 26.01.2018), 8 uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi (4 uchwały z 26.02.2018 , uchwała z 16.03.18, 2 uchwały z 29.03.18 oraz uchwała z 11.06.2018), a także zainicjowanie uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 26 czerwca 2018 r. Wynik tego ostatniego głosowania - 60 głosów za, 1 przeciw i 2 wstrzymujące pokazuje, że tak samo jak my, myślą sędziowie apelacyjni oraz kaliscy, piotrkowscy, płoccy i sieradzcy. (Wszystkie 15 uchwał okręgowych dostępne w tekstach źródłowych w zakładce „Nasz Okręg”).

Kolejnym wspólnym osiągnięciem sędziów okręgu łódzkiego jest dwukrotny wybór „naszych” przedstawicieli do Kolegium SO w Łodzi – w dniu 16 marca 2018 po rezygnacji 6 członków z dotychczasowego składu kolegium oraz w dniach 18-28 maja na 11 zebraniach we wszystkich sądach okręgu w związku ze zmianą art. 30 u.s.p.

Przypominamy też, że w dniach 5-7 października odbędzie się spotkanie integracyjne w Smardzewicach, gdzie swój udział zapowiedziało około 160 sędziów naszego okręgu i apelacji oraz kilku gości spoza okręgu. Będzie to dobra okazja aby wspólnie podyskutować o aktualnej sytuacji wymiaru sprawiedliwości, dalszych działaniach samorządu sędziów łódzkich, a także o kształcie i sposobie funkcjonowania strony informacyjnej naszego okręgu.

Jeszcze raz życzymy wszystkim owocnego wypoczynku, jak najmniej złych wiadomości co do działań wymierzonych przeciwko niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także aby w interesie wszystkich doszło do zawrócenia z drogi, która nieuchronnie wiedzie nad przepaść.