Na trawie o sprawie

Pierwsze inauguracyjne spotkanie edukacyjne z obywatelami w ramach programu „Twój oSĄD” już za nami. Nagranie z całości spotkania można obejrzeć na naszym Facebooku Sędziowie Łódzcy lub na stronie organizatora - fundacji Łódzka Arka Demokracji. Na widowni odliczyło się sporo sędziów i pracowników sekretariatów. Szczególne gratulacje dla I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Łodzi, z którego przyszło aż 7 osób! Wszyscy deklarują czynny udział w kolejnych spotkaniach. Brawo jedynka!

Atmosfera spotkania była gorąca i dynamiczna. Każdy z prelegentów (sędziowie Katarzyna Kamińska-Krawczyk i Grzegorz Gała oraz starszy sekretarz Aneta Fencka) wniósł do dyskusji coś interesującego, a spotkanie świetnie moderowała, a potem opisała, przedstawicielka fundacji - Michalina Engel. Sama słuchałam z ogromnym zainteresowaniem i mam nadzieję, że innym też się podobało. To dopiero początek, a już sędzia Grzegorz Gala ustawił wysoko poprzeczkę domagając się od słuchaczy jak najtrudniejszych pytań. Łatwo więc nie jest, ale damy radę.

Kolejne spotkania, z kolejnymi sędziami i pracownikami sekretariatów, odbywać się będą we wszystkie niedziele wakacji. Będzie trochę nietypowo, bo w plenerze. Tym razem dyskusje o sprawie będą toczyły się na trawie w łódzkich parkach w godzinach 15.00-16.30. W lipcu będą to:

7 lipca – Park Poniatowskiego

14 lipca – Park Mickiewicza (Julianowski)

21 lipca – Park na Zdrowiu

28 lipca – Park Staromiejski (Śledzia)

Dostępność nieograniczona, tematów tabu nie ma, poza tym, że oczywiście nie udzielamy porad prawnych. Obsada na 7 i 21 lipca, a także 4 i 11 sierpnia jest już w pełni skompletowana, ale wciąż mamy wakaty na 14 i 21 lipca oraz 18 i 25 sierpnia. Zachęcamy sędziów i pracowników do zgłaszania się do czynnego udziału, a także propagowania spotkań w mediach społecznościach, wśród rodziny i znajomych. Sądy chcą być bliżej obywateli, żeby obywatele mogli nas poznać i zrozumieć, a nawet mamy nadzieję, choć trochę polubić.

Jesteśmy zwykłymi ludźmi, a nie żadną nadzwyczajną kastą. Pracujemy na co dzień ze świetnymi urzędnikami i asystentami, bez których nasza praca jest niemożliwa. Wyrokujemy w oparciu o przepisy prawa, swoje sumienie i zaoferowane nam przez strony dowody. Nie było nas przy wydarzeniach, a których orzekamy, dlatego tak ważne jest w życiu i interesach spisywanie umów. Chcemy przestrzegać, że w sądzie sama racja czasami nie wystarczy. Ta rację trzeba umieć udowodnić, a to nie do końca zależy od umiejętności i wynagrodzenia adwokata, którego zatrudnimy, ale od tego jak świadomie będziemy na co dzień dbać o swoje sprawy. Umowa ustna może być tak samo ważna jak pisemna, ale w sądzie dużo trudniej zakwestionować umowę pisemną. Wyroki sądów można komentować, ale należy pamiętać, że przekaz medialny często mocno odbiega od tego co wynika z akt sprawy. Nie sędziowie, ani nasi urzędnicy, odpowiadają nadto za jakość prawa w Polsce. Mało czytelne, niespójne i często zmieniające się prawo to rozbieżności w orzecznictwie i niezadowolenie z wyroków sądów. Nie jesteśmy we wszystkim bez zarzutu, ale w ogromnej większości staramy się wykonywać naszą pracę jak najlepiej. Dojrzeliśmy też, aby więcej tłumaczyć i wyjaśniać. Dlatego cierpliwie i jak najlepiej umiemy będziemy odpowiadać na wszystkie pytania, nawet te trudne, których domagał się sędzia Grzegorz, a także te zupełnie podstawowe:

Jak zwracać się do sądu?

Czy niepokoić się wchodząc na salę sądową?

Czym zajmuje się sędzia poza rozprawami?

Jak wygląda praca w sekretariacie sądu?

Czy sądy mogą działać szybciej?

Czy sędziowie i pracownicy sądów lubią swoją pracę?

Jakie mają przywileje, ograniczenia, obowiązki, jak są wynagradzani?

Itd., itd.

#PoznajNimOsądzisz

Ewa Maciejewska
Ewa Maciejewska
sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi