Świąteczne życzenia i noworoczne postanowienie

Rok temu, na Święta Bożego Narodzenia 2019, tuż po uchwaleniu ustawy kagańcowej pisaliśmy, że są to święta o nadziei, że dobro kiedyś pokona zło. Pragnęliśmy zaczerpnąć z nich moc na kolejny rok zmagań i życzyliśmy sobie, aby Święty Mikołaj przyniósł wszystkim polskim sędziom siłę, determinację i odwagę, abyśmy w 2020 roku nie dali się zastraszyć i uciszyć.

Nie daliśmy się, ale 2020 rok był trudniejszy niż się spodziewaliśmy. Świat i Polska zmagają się z pandemią, izolacją, kryzysem gospodarczym. W walce o praworządność sukcesem jest, że trwamy, ale coraz więcej z nas jest zniechęconych, wypalonych, pogodzonych z nową rzeczywistością, której jak uważają, nie da się już zatrzymać. W sądach pojawia się coraz więcej sędziów ze wskazania neo-KRS. Po apelach samorządu i uchwale 3 Izb Sądu Najwyższego wiele osób zrezygnowało, ale ogłaszane są nowe konkursy i zgłaszają się do nich nowi kandydaci. Pomimo zawieszenia przez TSUE Izba Dyscyplinarna nie została zatrzymana. Beata Morawiec, Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn zostali odsunięci od orzekania.

I znowu przyszło Boże Narodzenie - dla wierzących i niewierzących czas nadziei, że dobro, nawet pozornie tak słabe jak mała dziecina położona w żłobie, kiedyś pokona zło. Znowu przyszedł czas podarków od Świętego Mikołaja, czas na życzenia siły, determinacji, wytrwałości i odwagi, abyśmy także w 2021 roku nie dali się zastraszyć, zniechęcić, podzielić.

Zacznijmy Rok 2021 od noworocznego postanowienia, że nadal nie będziemy bierni i obojętni, że przyłączymy się do ogłoszonej przez SSP “Iustitia” narastającej akcji protestacyjnej, aby w każdy 18. dzień miesiąca powstrzymać się od orzekania w geście solidarności z represjonowanymi sędziami: Beatą Morawiec, Igorem Tuleyą i Pawłem Juszczyszynem.

Pierwszą okazją będzie 18 stycznia 2021 r. Kto może, niech odwołała już wyznaczone rozprawy. Kto nie może, niech dołączy w kolejnych miesiącach. Przede wszystkim zaś nie wyznaczajmy na te dni w 2021 roku nowych rozpraw. Zorganizujemy też akcję plakatową i zdjęciową, do której już dziś zapraszamy inne zawody prawnicze. Szczegóły wkrótce! Wstępnie umawiamy się na 18 stycznia 2021 (poniedziałek) o 15.00 przed wejściem do starego budynku Sądu Okręgowego w Łodzi. Beata, Igor, Paweł w 2021 r. nie mogą zostać sami.

Też czasami dopada nas zwątpienie czy mamy w sobie moc, aby wytrwać kolejny rok, a potem kolejny i kolejny, ale jest Boże Narodzenie - noc. cudów i nadziei. Wytrwamy!

Życzymy wszystkim zdrowia i pogody ducha i żeby w 2021 roku spełniły się Wasze marzenia i te wielkie i te małe. Jeszcze będzie przepięknie!

WESOŁYCH ŚWIĄT i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Grzegorz Gała
Krzysztof Kacprzak
Tomasz Krawczyk
Ewa Maciejewska
Rafał Maciejewski
Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi

Sędziowie łódzcy
Sędziowie łódzcy
Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi