Chodźcie z nami !

W dniu 27 lutego 2019 r. w godzinach 16.00-17.00 zapraszamy wszystkich wspierających postulaty płacowe pracowników sądów i prokurator do wspólnego przemarszu ulicami Łodzi. Start Plac Dąbrowskiego 5, następnie ulice: Sterlinga, Narutowicza, Uniwersytecka i powrót na Plac Dąbrowskiego.

Jak pisaliśmy w liście do Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 grudnia 2018 r.:

„Za naszą pracę oczekujemy godnego wynagrodzenia. A właśnie nasza praca gwarantuje rzeczywistą realizację wymiaru sprawiedliwości poprzez rzetelne i sumienne wykonywanie powierzonych nam zadań merytorycznych i technicznych.

Tymczasem nasze pensje pozwalają nam tylko „wegetować” z kolejnego miesiąca na miesiąc. Dla przykładu, nasza koleżanka na stanowisku starszego sekretarza sądowego, po 21 latach przepracowanych w sądzie, zarabia 2260 złotych netto, jednak w tę kwotę wliczone jest 20% dodatku stażowego. Nasz kolega, na stanowisku sekretarza sądowego, zarabia 1900 złotych netto. Taki poziom wynagrodzeń to norma, a nie margines, bowiem ponad połowa nas otrzymuje wypłatę na poziomie 2500-3500 brutto miesięcznie. Staż sekretarski trwa pół roku i kończy się trudnym egzaminem, z kolei asystent sędziego musi mieć ukończone magisterskie studia prawnicze. Tak wykwalifikowani specjaliści na rynku pracy zarabiają powyżej średniej krajowej, natomiast w sądach większość z nich zarabia niewiele ponad 2.000 zł netto.

… Praca, która jest wykonywana przez wszystkich zatrudnionych w sądzie (gońców, sekretarzy sądowych, inspektorów itd.) wymaga od nas dokładności, sumienności, dużego zaangażowania, a przede wszystkim na wielu stanowiskach wiedzy prawniczej. W naszych rękach są tajemnice obywateli i dowody zbrodni. Pomimo wysokiej rotacji spowodowanej niskimi płacami stoimy na ich straży. Żaden nowo zatrudniony pracownik, nawet kończący studia prawnicze, nie jest w stanie nas zastąpić „wchodząc z ulicy”. Najważniejsze u nas jest doświadczenie, o które ciężko przy tak dużej rotacji pracowników, z jaką borykamy się od lat”

Koniunktura gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra, rośnie średnia płaca w gospodarce, coraz bardziej drastycznie oddalając się od naszych dramatycznie niskich wynagrodzeń. Rodzi to poczucie krzywdy i sprzeciwu. Dlatego od grudnia 2018 r. domagamy się podwyżek o 1000 zł brutto. W wielu sądach związki zawodowe weszły w oficjalny spór zbiorowy z pracodawcą, codziennie manifestujemy nasze postulaty w trakcie przerwy śniadaniowej przed budynkami sądów. Mamy koszulki, plakaty, transparenty, trąbki i gwizdki. Działania te nie przynoszą jednak oczekiwanego rezultatu. Chcemy więc stać się jeszcze głośniejsi i jeszcze bardziej widoczni. W dniu 27 lutego 2019 r. będziemy maszerować ulicami Łodzi, a w dniu 5 marca 2019 r. jedziemy do Warszawy na ogólnopolską manifestację. Czas powiedzieć dość i przestać być niewidzialnymi.

Bardzo prosimy o wsparcie i solidarność, zwłaszcza tych, z którymi na co dzień pracujemy.

Pracownicy łódzkich sądów