Uchwała 11/18 Zespołu Interwencyjnego z dnia 21 grudnia 2018 r. - w sprawie działań wobec sędziów zadających pytania prawne
Zespół Interwencyjny Forum Współpracy Sędziów, powołany celem zbierania informacji i monitorowania przypadków naruszeń niezależności sądów i niezawisłości sędziów, zdecydowanie sprzeciwia się działaniom Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców podejmowanym w postępowaniach dotyczących zadania pytań prejudycjalnych przez Sądy Okręgowe w Łodzi, Warszawie iGorzowie Wielkopolskim.
Czynności te uznajemy za ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalną formę nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego.
Przypominamy, że każdy sędzia krajowy, który występuje z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, działa zarazem jako sędzia unijny, przez co przysługują mu podwójne gwarancje niezawisłości, tj. zarówno wynikające z prawa krajowego, jak i unijnego. Dlatego, działając w opisany sposób, Rzecznik obraża zarówno art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, jak i art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Wszczęcie kroków dyscyplinarnych wobec sędziów zadających pytania prejudycjalne wręcz potwierdza zasadność pytań o stan praworządności w Polsce, zwłaszcza zaś zawartą w jednym z nich tezę, iż upolitycznienie nowego trybu postępowania dyscyplinarnego stwarza ryzyko wykorzystywania systemu środków dyscyplinarnych do politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych i może służyć wywieraniu niedopuszczalnego nacisku na sędziów.